}
Cuma Hutbesi (Şems 7-8-9) 18.12.2009
Mp4 Mp3 Link

Sohbet Kodu: 112702

SOHBETİN ADI: CUMA HUTBESİ (Şems - 7, 8, 9)
TARİHİ: 18.12.2009

91/ŞEMS-7: Ve nefsin ve mâ sevvâhâ.

Nefse ve onu (7 kademede ahsene dönüşecek şekilde) sevva edene (dizayn edene) (andolsun).

91/ŞEMS-8: Fe elhemehâ fucûrehâ ve takvâhâ.

Sonra ona (nefse) fücurunu ve takvasını ilham etti.

91/ŞEMS-9: Kad efleha men zekkâhâ.

Kim onu (nefsini) tezkiye etmişse felâha (kurtuluşa) ermiştir.


Allahû Tealâ buyuruyor ki:

"Kad efleha: Andolsun ki o kişi felâha erer
men:
o kişi
zekkâhâ:
nefsini tezkiye etmişse."

Sevgili kardeşlerim! Nefs tezkiyesi, nefsimizin afetlerinin yarısının zikirle yok olması anlamına geliyor. Mürşide tâbiiyetten sonra gerçekleşen böyle bir olay, o kişiyi yarı mutluluğa mutlak olarak ulaştırır. Bir mutluluk Allahû Tealâ'nın yolunda gerçekleşirse o kişi başlangıçtakinden çok daha mutlu bir hayatı gerçekleştirir. En azından bu hedefe ulaştığı zamana kadar geçen 7-8 aylık süre içinde, ondan sonra da yarı mutluluğu yaşamaya devam edecektir.

Elbette Allahû Tealâ'nın istediği hedef burada bitmiyor. O, ruhunuzdan sonra fizik vücudunuzu da teslim etmenizi ister. Fizik vücudunuzdan sonra nefsinizi de teslim etmenizi ister. Nefsinizden sonra iradenizi de teslim etmenizi ister. Niçin ister? Çünkü O'nun hedefi tek bir hedeftir: Sizin mutluluğunuz. Her teslim mutluluğunuzu biraz daha, biraz daha, biraz daha artıracaktır.

Sevgili kardeşlerim! Allahû Tealâ'nın hedeflerinizi en üst boyutta artırmasını dileyerek bugünkü bu kısa hutbemizi burada tamamlamak istiyoruz. Hepinizi çok ama çok seviyoruz. Allah hepinizden ayrı ayrı razı olsun.

İmam İskender Ali M İ H R