}
Cuma Vaazı (16.03.2012) 16.03.2012
Mp4 Mp3 Link

Sohbet Kodu: 113351

SOHBETİN ADI: CUMA VAAZI
TARİH: 16 Mart 2012

Ey Yüce Allah’ım! Bizlere en’am buyurduğun bu zaman parçasını, Senin tezekküründe kullanmayı nasip kıldığın için Sana sonsuz hamd ve şükrolsun.  Niyet ettik Senin rızan ile tezekküre girmeye.

Euzübillahimineşşeytanirracîm Bismillahirrahmanirrahîm

Sevgili kardeşlerim, can dostlarım, gönül dostlarım! Allah’a sonsuz hamd ve şükrederiz ki; Allah bizleri bir defa daha Allah’ın bir tezekküründe birlikte kıldı. Cumanız mübarek olsun!

-Allah razı olsun Efendimiz!

Allah hepinizden razı olsun.

Sevgili kardeşlerim! Allah için yaşamak, aslında başkaları için yaşamaktır. Etrafınızdaki insanlara ne kadar mutluluk ulaştırabiliyorsanız, Allahû Tealâ sizi o kadar çok sever.  Hepiniz, Allah’ın açısından başkalarını mutlu etmekle hem görevlendirildiniz, hem de bu kutsal görevi yapmanız Allahû Tealâ tarafından takdirle karşılanıyor.
 
Başkaları, bu Allah’ın hakikatini anlamamış olabilir. O onların problemi, sevgili kardeşlerim! Hepinizin görevi, etrafınızdaki herkesi mutlu etmeye çalışmaktır. Ne kadar başarı kazanabilirseniz, o kişiyi o kadar mutlu ederseniz.  Ama Allah’ın bir karşılığı var bu konuda,  bir mükâfatı var: Başkalarını ne kadar mutlu edebiliyorsanız, o mutluluğu Allahû Tealâ size de yaşatır.

Öyleyse hepimiz herşeyden evvel kendi mutluluğumuz için, başkalarını mutlu etmekle mükellefiz.  Bu neyi sağlar? Bu toplumda sulh ve sükûnu sağlar. Allahû Tealâ bunun için ister ki; herkes birbirini mutlu etmek istikametinde bir gayretin sahibi olsun.
 
Ne olur biz bir başkasını mutlu edersek, ne olur? Allahû Tealâ o kişiye verdiğimiz mutluluğun aynısını bize de yaşatır.  O zaman elimizde çok büyük bir imkân yok mu sevgili kardeşlerim? Bir kişiyi değil, 10 kişiyi mutlu edebiliriz; o zaman 10 kişilik mutluluğu Allahû Tealâ bize de yaşatır. Bu 10 kişiye verdiğimiz mutluluğun toplamını Allahû Tealâ bize de yaşatır.
 
Öyleyse mutlu olmak hepinizin elinde. Onun için, Allahû Tealâ’ya hamdedelim, şükredelim ki; Allahû Tealâ insanları tek başına yaşayan mahlûklar olarak değil,  toplumlar halinde yaşayan mahlûklar olarak yaratmış. Bunun standartlarını yaşıyoruz.

Öyleyse elimizdeki imkânları kullanalım, başkalarını mutlu edelim. Mutlu edelim ve her birine verdiğimiz mutluluk kadar,  biz de mutluluğu yaşayalım. Allahû Tealâ’nın istediği buysa, bunu yaparak hedeflere yürüyeceğiz sevgili kardeşlerim!

Allah için, bütün insanlar birbirlerini sevmeliler. Sevmeliler ki; karşı taraf tarafından da sevilsinler. Böylece herkes birbirini karşılıklı sevmeyi başarırsa, mutluluk bütün toplumca yaşanır hale gelir. Herkes için aynı şeyler söz konusu, sevgili kardeşlerim! Sevmek her şeyden evvel…

Allahû Tealâ istiyor ki; herkes mutluluğu yaşasın. Herkes huzuru yaşasın. Bu güzelliklerin, bütün insanlar için, etrafındaki herkesi mutlu eden bir standart kazanması mümkün olsun.

Sevgili kardeşlerim! Öyleyse hepiniz için Allahû Tealâ’nın emri o: “Mutlu edin.” Ve sonuç: “Mutlu olun.”
 
Allahû Tealâ’nın, hepinize bu sonsuz ni’metleri vermesini, bu mutlulukları hepinizin yaşamasını Yüce Rabbimizden dileyerek sözlerimizi burada tamamlıyoruz.

Allah hepinizden razı olsun, sevgili kardeşlerim!

İmam İskender Ali M İ H R